Krizantém nem csak a temetőbe

A krizantém Japán és Kína hagyományos növénye. Nálunk, Halottak Napjára a késői virágzású, fehér virágú krizantémokat viszik ki a sírokra. De sokféle változata akár szegélyként is pompássá teheti az őszi virágágyásokat. Neve szó szerint aranyvirágot jelent. Jelen cikkünkben az ősszel virágzó évelő fajtákkal foglalkozunk!

kinai krizantémok

A krizantém története

Időszámításunk előtt 550-ben már említést tesznek róla, a Song-korban pedig már nemesítették. A különböző fajtáknak festői neveteket adtak: Aranycsengő, Alabástrom medence, Bíbor rákolló, Ezüsttál.

Kínában főleg a szokatlan színű, formájú fajták a kedveltek. A krizantém Kínában az ősz jelképe, ünnepét a 9. holdhónap 9. napján tartják. A művészetek mindenkor előszeretettel dolgozták fel, megjelent a költészetben, a festészetben, a faragványokon és hímzéseken.

Ősidők óta gyógynövényként is számon tartják, amely megőrzi az erőt, és hosszú életet biztosít. Egy 3000 éves kínai legenda szerint a ma Japánhoz tartozó Szitakötő szigeten egy olyan gyógynövény termett, amely fiatalító hatású volt, ha fiatal lányok és fiúk szedték le. A felkeresésére indult ifjak bár sok kalandot átéltetek, a fiatalító gyógynövényt nem lelték meg. Helyette megtalálták a krizantémot, amivel kereskedni kezdtek.

krizantém tea

Már a Han-korban a 9. hónap 9. napjának ünnepén krizantémbort ittak. Azt tartották, hogy aki krizantémbort iszik, hosszú életű lesz a földön. A krizantémbor a virág kellemes aromájával és enyhe ízével frissítő, ugyanakkor különleges élményt nyújt, és a kínai hagyományos orvoslásban is fontos szerepet játszik. A krizantémbor fogyasztása segíthet csökkenteni a lázat, enyhíteni a fejfájást és javítani a látást. A krizantémbor nyugtató hatása miatt is népszerű, segít enyhíteni a stresszt és javítani az általános közérzetet.

Tao Yuanming (365–427), a kínai költészet egyik legjelentősebb alakja, számos versében dicsőítette a krizantémot. A költő híres volt egyszerű, természetközeli életmódjáról, amely gyakran megjelent költészetében is. A krizantémot nem csupán virágként, hanem a magány, a tisztaság és az önállóság szimbólumaként ábrázolta. Tao verseiben a krizantém a természet szépségét, az évszakok változását és a költő filozofikus gondolatait jeleníti meg, mély tisztelettel fordulva a természet és az élet egyszerű örömei felé.

A krizantém a 8. század táján került át Japánban, kiku néven, ahol még nagyobb megbecsülésnek örvendett, mint Kínában. A kiku nem más, mint a pedáns, részletekre figyelő japán cserepes krizantémtermesztés. Ősszel kezdetét veszik a krizantém fesztiválok. Japánban az őszt a hegyek vidám piros-sárga színváltása mellett a krizantémok pazar pompája jellemzi.

krizantémok japán sziklakertben

A krizantémot a japán uralkodók jelképükké választották, és hivatalos címerük lett. Ugyanakkor megjelent a koreai művészetben is, ahol a négy “nemes növény” egyikeként – a szilva, az orchidea, a krizantém és a bambusz – előszeretettel jelenítették meg díszítőelemként.

Japánban az őszt a hegyek vidám piros-sárga színváltása mellett a krizantémok pazar pompája jellemzi. A krizantémok gyakran sziklakertben díszlenek, ahol a nagyobb sziklák a hegycsúcsokat szimbolizálják, a kavicsok a folyómedret idézik, a fehér virágok a havat, a vörösek, sárgák a juharokat. A japán krizantém szezon október végén, november elején kezdődik.

A 18. században bukkant fel az európai kertészetekben. Először Hollandiában, majd Franciaországban, később Angliában terjedt el. 1830 óta nemesítik, és az 1930-as évektől intenzíven termesztik. Míg az 50-es évekig a nagyvirágú fajtákat kedvelték, később az egyszerűbb, féltelt vagy szimpla színes virágú fajták váltak divatossá. A nemesítés fő szempontjai a rövid tenyészidő, a koraiság és a hőmérséklettel szembeni jó alkalmazkodóképesség.

krizantém virágtípusok

a, b egyszerű típusok; c, d teltvirágú típusok; e, f szélmalom típusok; g, h tűvirág típusok; i, j szellőrózsa típusok; k, l bepöndörödő szirmúak; m–o pompon típusúak
Forrás: Current achievements and future prospects in the genetic breeding of chrysanthemum: a review

Virágváltozatok

  • A nagy virágú fajták fészekvirágzatának átmérője eléri a 20, a közepeseké a 15, a kisvirágúaké legfeljebb a 10 cm-t.
  • Alakja lehet labdaszerű, tömött (pompon) vagy lazábban álló virágokkal, margarétaszerűen lapos fészkű vagy tűvirágú (pókvirágú).
  • A hajtásokon a fészekvirágzatok állhatnak magányosan vagy a sok kis virágzat sátorszerű ernyőkbe rendeződhet.
  • A virágok színe fehér, sárga, rózsaszín és a vörös különböző árnyalata.
  • A nemesítése ma is intenzív, számos fajtatípusa van:
    • Telt, nyelves virágokból álló nagyvirágú, hagyományos fajták (pl. ’Snowdon’ = hópihe ang.)
    • Telt, nyelves virágokból álló pókvirágú változatok (’Spider’ = pók ang.)
  • Kis, csokros, margaréta virágzatú korszerű fajták

Figyelem! Vannak egyéves fajták is. ezek levelei vékonyabbak, hajlékonyabbak, kevésbé fogazottak, míg az évelőké szélesek és mélyen szeldeltek.

Miért ősszel virágzik a krizantém?

Az ősszel virágzó évelő fajták virágainak fejlődésére leginkább a nappalok hossza hat. Ahogy rövidül a nappalok hossza, és 12-13 órára csökken a napi megvilágítás, fajtától függően úgy kezdi el a krizantém fejleszteni virágbimbóit.

A mai kertészeti gyakorlatban a természetes megvilágítás hossza már háttérbe szorul, mivel mesterségesen is lehet biztosítani a szükséges fényviszonyokat. Ezért találkozhatsz szinte az év bármely részében virágzó krizantémmal.

A krizantém gyógyító hatása

A krizantém virága gyulladáscsökkentő, vérnyomáscsökkentő hatású. Emésztési problémák ellen is hatásos. A sárga krizantém virág a leghatékonyabb lázas állapot, meghűlés, fejfájás kezelésére. A meleg időjárás okozta kellemetlenségek ellen is használható. Külsőleg alkalmazva szemgyulladást kezelhetünk vele. A szirmok enyhén fanyar ízük miatt kiváló salátaízesítők.

De nem minden krizantém fogyasztható! További információk

krizantémok

Dekorálása krizantémmal

A krizantém tökéletes választás az őszi kert díszítésére. Élénk, gazdag színvilága – a sárgától a bordóig – feldobja a kertet a hűvösebb hónapokban is. Ültetheted cserepekbe, virágágyásokba, vagy teraszon elhelyezve is gyönyörűen mutat, miközben tartós virágzása hosszú ideig biztosítja az őszi hangulatot. További információk: Turbózzuk fel a kertet krizantémmal

Az alacsony termetű krizantémok jól mutatnak az őszi virágládában, ablakládákban vagy akár függesztett virágtartóban is. Falak tövében, kerítéslábazatnál is jól érvényesülnek. A sárga árnyalatok a borús, őszi hangulatot ellensúlyozva élénkítenek, vidámítják a környezetet.

November elseje közeledtével egyre többen keresik fel a temetőket, rendezik el a sírokat. Nem csak Magyarországon, hanem Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban is szokás ilyenkor virágot vinni szeretteink sírjára. Ennek az időszaknak egy népszerű és szimbolikus virága a krizantém. A spanyolok és a franciák vegyes csokrot vesznek, a franciák egy szál virággal emlékeznek halottaira. A lengyelek, akárcsak mi, legszívesebben egyféle virágból álló krizantémcsokrot vásárolnak ilyenkor. A nagyvirágú fajtákat félig nyitott állapotban, a csokrosakat az első kinyílt virággal vásároljuk meg.

krizantém csokor

Mindenszentek napjának egyik népszerű és szimbolikus virága az őszi krizantém (Chrysanthemum vagy Dendranthema hibridek). A megvásárolt egyedek közül több télálló lehet, bár az adott növényről ezt csak a nemesítők tudják biztosan megmondani. Ezek a növények különböző időszakokban nyílhatnak nyártól egészen a fagyokig, fajtától függően. Írja dr. fekete Szabolcs Őszi díszek című cikkében.

Krizantém gondozása

A krizantém gondozása egyszerű, ha figyelembe veszed néhány alapvető igényét:

  1. Fényigény: Szereti a napos helyeket, de félárnyékban is jól érzi magát.
  2. Öntözés: Rendszeres öntözést igényel, főleg virágzás előtt, de kerüld a túlöntözést, hogy ne pangjon a víz a gyökereinél.
  3. Talaj: Jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajban fejlődik a legjobban.
  4. Tápanyag: Virágzás előtt érdemes tápoldatozni, hogy bőséges virágokat hozzon.
  5. Metszés: Az évelő krizantémot tavasszal szokták metszeni, hogy bokrosodjon, és több virágot hozzon. A metszés segít a növényt formájának megtartásában és erőteljesebb növekedésében. Ősszel, a virágzás után is lehet metszeni, ha le akarod vágni az elszáradt virágokat és részeket, de a fő metszési időszak tavasszal van.

Tavasszal tőosztással szaporítsd. Június elején ültesd ki szabadföldbe gyökeres dugványait, és ha elágazódásra akarod késztetni, akkor most csípd ki a főhajtásukat. Fontos tennivaló a rendszeres öntözés vigyázva arra, hogy a levelekre lehetőleg ne kerüljön víz. Krizantém után ne ültess szamócát!

A krizantém veszélyes ellensége a fehér rozsda (Puccinia horiana), melynek kártételét nehéz megelőzni, a fertõzött növényeket érdemes az ágyásokból azonnal eltávolítani, vagy a fertőzés kezdeti stádiumában vegyszerrel védekezni ellene (pld. Dithane). Tünete: a hajtásokon és a levél színén apró sárga besüppedõ foltok, melyek később bebarnulnak, a levelek fonákán pedig kiemelkedő, fehér képződmények keletkeznek, a levél hullámosodik, majd szövete elhal.

A gyapottok bagolylepke hernyójának tápnövénye hazánkban a kukorica, dohány, paradicsom, paprika, kender, bab, lucerna és egyéb szántóföldi, valamint zöldségnövények, muskátli, szegfű mellett a krizantém is. Gyapottok-bagolylepke a láthatáron

krizantém teleltetés előtt

A krizantém teleltetése egyszerű

  1. Visszavágás: Virágzás után, de még a fagyok előtt vágd vissza a krizantém hajtásait körülbelül 10-15 cm-es magasságra. Ez segít megőrizni a növény energiáját a következő szezonra. HA meghagyod, az sem baj, majd visszavágod tavasszal.
  2. Hely kiválasztása: Fagyérzékeny növény lévén, a krizantémot védett helyen kell tárolni, ha cserépben van. Vidd be egy fagymentes, világos helyiségbe, például egy hűvös pincébe, garázsba vagy üvegházba, ahol a hőmérséklet 4-10°C között van.
  3. Öntözés csökkentése: Télen csökkentsd az öntözést, de ne hagyd teljesen kiszáradni a talajt. Hetente ellenőrizd a talaj nedvességét, és csak akkor öntözz, ha szükséges.
  4. Téli takarás (szabadföldi krizantémoknál): Ha a krizantémot a kertben telelteted át, takard be a tövét szalmával, komposzttal vagy mulccsal, hogy megóvd a gyökereket a hidegtől.

Ezekkel a lépésekkel a krizantém biztonságban átvészeli a telet, és tavasszal újra erőteljesen hajt ki.

Tudtad, hogy?…

  • Bár a cserepes krizantém fogyasztásával tilos próbálkozni, a távol keleten a krizantémvirágból tea készül és szárát sütve fogyasztják.
  • A cserepes krizantém akár 8 hétig is virágozhat megfelelő gondozás esten.
  • A Chrysanthemum név arany virágot jelent, a görög chrysos=arany és az anthemon=virág szó kombinációjából ered.
  • Ha a majdnem elnyílt krizantém virágot letörve vízbe tesszük, még sokáig gyönyörködhetünk benne, növényünk pedig új erőre tesz szert, és még erőteljesebb virágzásba kezd.
  • A cserepes krizantém a lakást, teraszt, és a kertet is díszítheti.
  • Köztudott, hogy a krizantémok között töltött idő csökkenti a stresszt.
  • A kiku nem csupán a japán krizantém termesztést jelenti, hanem kedvelt női név is.
  • A krizantném ugyanabból a növénycsaládból származik, mint a pitypang és a margaréta.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

vásárolj virágmagot!